Utstilling: Ragnhild Aarvik
Om arrangementet
Årets ungdomsutstiller er Ragnhild Aarvik. Ho kjem frå Lofthus, men er busett i Oslo, der ho er under utdanning ved Kunstakademiet. Ho kjem til Agatunet med utstillinga Dagsrevyen, tur i skogen
Om arrangementet
Årets ungdomsutstiller er Ragnhild Aarvik. Ho kjem frå Lofthus, men er busett i Oslo, der ho er under utdanning ved Kunstakademiet.
Ho kjem til Agatunet med utstillinga Dagsrevyen, tur i skogen og Biola ved spesielle høve. Verka hennar er i hovudsak måleri i olje og akryl, i ulike format. Utstillinga heng til sundag 29. august.
Tittelen avslører ei tilnærming til det kvardagslige menneskelivet, men ber og i seg noko søkande og lengtande gjennom eit slektskap til typiske kontaktannonseformuleringer. Med ofte nære utsnitt og breie penselstrøk arbeider Ragnhild seg inn på menneskets daglege livsvilkår, og undersøker korleis livet spiller ut i spennet mellom kultur og sivilisasjon på eine sida, og natur og drift på den andre.
Utstillinga vert sett opp i Johanskjellaren, og er inkludert i ordinær billett.
Ragnhild Aarvik har tidlegare synt verka sine på mellom anna joleutstillingane til Hardanger kunstlag i 2017 og 2018, sommarutstillinga på Hotel Ullensvang i 2019, og fleire duo- og gruppeutstillingar i Oslo.
Program
mån21sep18:0020:00AmerikabrevAmerikabrev frå før 1850
Om arrangementet
Dei mange tusen breva utvandra nordmenn sende heim frå USA er ei uvurdeleg kjelde til informasjon om den tidlege utvandringa. Nokre brev vart trykte i aviser, og mange andre
Om arrangementet
Dei mange tusen breva utvandra nordmenn sende heim frå USA er ei uvurdeleg kjelde til informasjon om den tidlege utvandringa. Nokre brev vart trykte i aviser, og mange andre brev vart lesne av fleire enn mottakaren, slik at dette var ei form for massekommunikasjon. Vossingen Lars N. Nesheim (1792–1880) tok avskrift av minst 178 amerikabrev frå vossingar. Alle desse breva er skrivne før 1850, og dette materialet er unikt på verdsbasis.
Historikaren Henrik O. Mathiesen har skrive ei doktorgradsavhandling om dei tidlegaste trykte amerikabrev, Eirik Helleve gav i 2025 ut boka Soria Moria. Utvandringa frå Voss til USA. Saman vil dei snakka om desse tidlega breva, om Lars Nesheim, og om framtidige planar for å gjera dei betre kjende.
Tid
21. September 2026 18:00 - 20:00(GMT+00:00)